dyskopatia

Dyskopatia – przewlekła choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (dysku), stanowi pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Przyczyną dyskopatii jest współczesny tryb życia – brak dbałości o kręgosłup i jego przeciążanie, ciężka praca fizyczna, otyłość, brak ruchu, niewłaściwa postawa. Bywa również konsekwencją kontuzji i urazów. Dolegliwość ta dotyka najczęściej osoby między 30. a 50. rokiem życia, a na jej wystąpienie szczególnie narażeni są chorzy na osteoporozę i osoby żyjące w długotrwałym stresie. U niektórych osób choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest uwarunkowana genetycznie

Dyskopatia najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa. Dyskopatia lędźwiowa w początkowym okresie objawia się bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, który z czasem zaczyna promieniować do kończyn dolnych. Do innych symptomów należą: osłabienie mięśni stopy i podudzia, zaburzenia czucia w kończynach dolnych, niedowłady nerwów kończyny dolnej. Dyskopatia w odcinku lędźwiowym często staje się przyczyną rwy kulszowej.

Do głównych objawów zwyrodnienia kręgów szyjnych zalicza się: bóle głowy, mrowienie, a nawet niedowłady dłoni, szumy uszne, zaburzenia równowagi. 

Poznaj naszych specjalistów